Search Results for: automation

AWARDS 2019

AWARD WINNERS

HOLLYWOOD HORRORFEST 2019 WINNERS

 

Best of the Fest – THREAD

Best Horror Feature – AUTOMATION

Best Horror Comedy Feature – EXORCISM AT 60,000 FEET

Best Sci-Fi Thriller Feature – ASCENSION

Best Horror Thriller – D-RAILED

Best Foreign Language Feature – THE FUNERAL

Best Short – THREAD

 

Best Feature Director – Garo Setian for AUTOMATION

Best Short Director – Max Rosen THREAD

Best Music Video – Anthony Cedric Vuagniaux NAIVE’S DEATH

Best Foreign Language Short – Noctámbulos (NIGHT OWLS)

Best Horror Comedy Short – DEATH METAL

Best Animated Short – NIGHT OF THE LIVING DEAD

Best Micro-Budget Short – MONSTERS OF FAILURE: THE LEGEND OF TOOTHFACE

 

Best Zombie Short – APPLE OF MY EYE

Best Gonzo Short – HOT DOG

Best Mystery Short – BOO

Best Experimental Horror – DELIRIA

Best Demonic Short – GUILTY!!!

 

Best Actress – Elissa Dowling for AUTOMATION

Best Actor – Robert Miano for EXORCISM AT 60,000 FEET

Best Comedy Actress – Bai Ling for EXORCISM AT 60,000 FEET

Best Foreign Language Actress – Kunjue Li for THE FUNERAL

Best Supporting Actress – Sadie Katz for AUTOMATION

Best Supporting Actor – Jeff Rector for AUTOMATION

Best Ensemble Cast – FINAL CUTZ

 

Young Filmmaker of the Year – Janic Kennedy for NIGHT LIGHT

Best Special Effects – STEEL CUT OATS

Best Practical Effects Makeup – THREAD

 

Humanitarian Feature – FINAL CUTZ

 

Best Original Story – THREAD

Best Feature Screenplay – Garo Setian, Rolfe Kanefsky & Mathew L. Schaffer for AUTOMATION

Best Original Feature Score – Richard Band for EXORCISM AT 60,000 FEET

Best Original Short Score –  Sanford Parker & Dallas Thomas BRUTAL REALTY, INC.

Best Sound Design – Paul Tinta D-RAILED

Best Production Design – Deja Gordon D-RAILED

Best Editing – Diane Brunjes for ISABELLE

Best Cinematography – Graham Robbins for ASCENSION

Best Costume Design –  Sarah Ellis D-RAILED

Best Practical Creature FX – Kyle Thompson Midnight Studios FX D-RAILED

 

WINNERS UnProduced Scripts

Best Feature Script – Kai Thorup for SUNSHINE STATE: DUENDE

2nd Place Feature Script – Robert Ward for FUNNY FARM

3rd Place Feature Script – Stephen Delos Treacy for WINTER BIRD

 

Best Short Script – Samantha Bringas for THEY’RE WATCHING

2nd Place Short Script – Giancarlo Fusi for VIOLETTE HAYES: A TRUE STORY

3rd Place Short Script – Wren Valentino for BABY CINDY

 

Best Outré Horror Script – Dana Hammer for RED WINGS

2nd Place Outré Horror Script – Perry Ruhland LIQUID METAL BLOOD

3rd Place Outré Horror Script – L. Andrew Cooper CHARLIE’S MOTHER

 

Best Creature Feature Script – Claudio Martinez-Valle  FIELD TRIP (from TEXAS)

2nd Place Creature Feature Script – Kelly Parks DOG

 

Best Sci-Fi Feature Script – Ashley James Louis CATALINA

 

Best Mystery/Thriller Feature Script – Jeff Bassetti & David Tenenbaum AFTER SCHOOL

2nd Place Mystery/Thriller Feature Script – Andrew Pinon CROSSBOW CREEK

3rd Place Mystery/Thriller Feature Script – Ines Swinters & Ray Kermani THE SHOE COLLECTOR

 

Best Mystery/Thriller Short Script  – Misty McClure THE COURT OF THE VEIL

 

Best Action/Adventure Feature Script – Daniel Younger FATHOMS

 

Best First-Time Screenwriter (Feature) – Samuel Taylor AT THE MERCY OF FAITH

 

Best First-Time Screenwriter (Shorts) – William Waters THREE STARS

 

Best Demonic Feature Script – Judah Ray UNORTHODOX

2nd Place Demonic Feature Script – Timothy Patrick O’Neill THE EVANGELICAL CELL

3rd Place Demonic Feature Script – ShaDon Manigault  YUSMARG

 

CLICK HERE FOR LIST OF OFFICIAL SCRIPT SELECTIONS